Klasszifikáció
Tokajt mint borvidéket nem adminisztratív rendelkezés vagy politikai döntés hozta létre, hanem a helyi termelők öntudatra ébredése. Hegyalja települései 1641-ben megalkották közös rendtartásukat, ami szabályozta a szőlőtermelést és egységes kultúrtájjá olvasztotta a tájat. Amikor egy 1737-es királyi leirat a világon először zárt borvidékké nyilvánította Tokaj-Hegyalját, lényegében már az itt élők által megteremtett egységet szentesítette és védte meg.
A külvilágtól való elkülönülés és öntudatra ébredés nem gyakori, de nem is páratlan eset a borok világában. Arra viszont alig akad példa, hogy egy borvidék – miként Tokaj - képessé váljon termőhelyeinek osztályba sorolására. Vagyis: felkészült legyen arra, hogy megnevezze, mely dűlőket tart jónak, jobbnak és legjobbnak. A dűlők osztályozása - felfogásunk szerint - a legnagyobb kulturális teljesítmény, amit egy borvidék létre tud hozni.
Fontos hangsúlyozni, hogy a dűlők osztályozása nem tudományos, sokkalta inkább kulturális teljesítmény. Általánosságban leírható ugyan, hogy milyen természetföldrajzi adottságok alapján nevezünk jónak egy fekvést, és mi zárhatja ki a jobbak vagy legjobbak közül. Magáról az osztályba sorolásról azonban nem számok, nem mennyiségek döntenek, hanem a kortársak minőségről alkotott ítélete. Vagyis nem azok a dűlők a legjobbak, amik bizonyos paramétereknek megfelelnek, hanem azok, amiknek a borát leginkább keresik, amiknek boráért a legtöbbet adnak, tehát ahonnan a legjobb borok születnek. A közítélet és annak kinyilvánítása nem tudományos, hanem a kulturális vívmány, amivel lehetővé válik az egyéni véleményekből összeálló konszenzus, és annak kinyilatkoztatása. Megvalósulásához különleges csillagállás szükségeltetik.
Ha az utókor elfeledi a listát, olyan mintha soha, semmilyen szinten nem lett volna dűlőbesorlás Tokajban. Ha a kései nemzedékek mindössze számon tartják a lejegyzett listát, csak porosodó emlék marad a történelmi klasszifikáció.
Ha azonban az utódok felemelik, leporolják, értelmezik és a jelen tapasztalataival folyamatosan kiegészítik Bél Mátyás munkáját, akkor a tokaji dűlők osztályozása élő kultúrává, 300 éves múltú gyakorlattá válik. Olyan rendszerré, ami szintetizálja tudásunkat, táplálja, megőrzi az egyéni teljesítményeket, s azok tanulságát megosztja mindenki számára.
A tokaji dűlőklasszifikáció gyökere még a XVII. századra nyúlik vissza. A termőhelyek településenként osztályozott listáját azonban kicsit később, 1730 körül jegyezte le Bél Mátyás Matolai János földrajztudós nyomán haladva. Bár a felsorolás az akkori közvélekedést tükrözte, azt soha nem sikerült hivatalossá tenni. (A tokaji dűlőket a következő 140 évben még négyszer kísérelték meg osztályokba sorolni, de sem a kor, sem a besorolók személye nem tette lehetővé, hogy a Bél-Matolai-féle osztályozás színvonalát teljesség és elfogulatlanság szempontjából megközelítsék.) A pontos lista azonban - Bél Mátyásnak hála - megszületett, azt pedig az utókor szellemi ereje, tudati felkészültsége dönti el, hogy mi lesz végül belőle.
A Kaláka Pince közvetve a tokaji klasszifikáció hatására született. A birtok egyik tulajdonostársa és borásza, Alkonyi László 2004. januárjában kiadott Tokaj-Dűlőmitológia könyvében előre vetítette, hogy Tokaj-Hegyalja bortermelése elkerülhetetlenül a dűlőszelektált száraz borok felé fordul. Nem sokkal később, 2012-ben pedig elkészítette a Bél-Matolai besorolás térképes rekonstrukcióját, mintegy felkínálva a kortársaknak, hogy gondozásba vegyék és napjaink borkultúrájába emeljék. A 300 éves hagyomány életrekeltésére azonban sem borvidéki, sem település szinten nem mutatkozott nyitottság. Sokkalta inkább értetlenség fogadta a kezdeményezést olyannyira, hogy az életre keltési kísérlet a térkép készítője számára a borszakírói munka befejezését jelentette. Az írói pálya folytatásként született meg a Kaláka Pince, amit tulajdonosai Tállya különleges történelmi és természeti adottságait felismerve alapítottak meg. A birtokszerkezetet tudatosan kialakítva a Kaláka Pince két-két tállyai grand cru, premier cru és település szintű dűlőben vásárolt ültetvényeket, s mindegyikben a legjobb kitettségűeket. A Kaláka Pince borkínálatának kialakításában a lehető legnagyobb mértékben tiszteletben tartjuk és megjelenítjük a világ első dűlőbesorolását.
Bízunk abban, hogy munkánk segítségével az egész borvidéknek meg tudjuk mutatni: a történelmi dűlőbesorlás életre keltése nélkül a borvidék legnagyobb, legégetőbb kérdéseire sem lehet pontos választ találni.
0.9 hektár termő szőlő
1.2 hektár új telepítés
Hegyalja egyik legértékesebb szőlődűlője. A szőlő neve Bártfa város megjelenésével tűnt fel, amely 1481-ben sikertelen kísérletet tett tökösmáli szőlővásárlásra. A regéci uradalom tulajdonosváltásaival országépítő történelmi családok – így a Báthoryak, Homonnay Drugethek, Rákócziak - jutottak tökösmáli szőlőkhöz a XVI. századig. Mellettük a század végéig olyan családok kerültek még birtokba itt, mint a Dessewffy, a Forgách, a Görgey, a Máriássy, a Szirmay vagy a Thököly, és a mindenkori tállyai református lelkészek. Az 1600-as években a Rákócziak tulajdonrésze meghatározóvá vált, miután Báthory Zsófia halálával a Báthory-szőlők tulajdonjoga rájuk szállt, és megszerezték a Forgách és Homonnay Drugeth szőlőket is. A Tökösmál riolitos, kaolinos, zeolitos talajú délkeleti kitettségű dűlő, az egyetlen, aminek a talaját egy tolcsvai dűlő mellett részletesen is leírja az 1730-as dűlőbesorolás. Vízellátása különlegesen jó.
0.36 hektár termő szőlő
0.3 hektár új telepítés
A négy kiemelt tállyai I. osztályú, azaz kiemelt grand cru dűlő egyike.Neve viszonylag későn, 1635-ben tűnik fel először. A kiemelkedő minőségű szőlő késői említetlensége meglepő, hiszen a környező dűlők neve jóval korábbról ismert (Somos 1258, Hetény 1296, Dongó 1562, Báthori 1563, Bányász 1474, Hegyes 1534). A Patócs kései megjelenésének oka névváltás, korábbi megnevezése az 1485-ben feltűnő Fövenyes lehetett. A Patócs két nagy részre tagolódik: egy magasabb és egy alacsonyabb dombra. A magasabb csúcs alatt kissé keményebb riolitos alapkőzetű, meredek fekvésű szőlők fekszenek. Az alacsonyabb csúcs porlékonyabb, szalagos riolit alapkőzetű, kiváló vízellátású terület.
1.2 hektár új telepítés
Valószínűleg az egykori Nagy-Tökösmálhoz tartozott, annak meredek, részben a Kis-Tökösmál takarásában álló részét, illetve a vonulat plató-szerű fekvését jelzi a név. A Csonka megnevezés 1624-ben tűnt fel először, vagyis önálló dűlővé válása közel 400 évvel ezelőtt megkezdődött. A Csonka érdekessége, hogy határos az összes területtel, ami valaha a Tökösmálhoz tartozhatott. Hosszú ideig parlagon állt. A Csonka újratelepítését a Kaláka Pince kezdte meg 2017-ben.
0.2 hektár termő szőlő
0.5 hektár parlag
A Sípos a mulatói-andeztittagozat fekete színű andezittömbjén fekvő dűlők egyike. Ezen termőhelyek mindegyike II. osztályú, vagyis cru dűlő. A Sípostól északra fekvő Remete-dűlő őrzi az egykori nagyobb szőlőhegy nevét, amit 1485-től neveznek Remetének. A Remete-hegy és a Palota közötti nyeregben fekszik a dél-délnyugati kitettségű Sípos. Itt az andezites talajba meszes rétegek keverednek. Széltől és naptól átjárta, magas fekvésű dűlő. A Sípos első írott említése viszonylag kései, 1635-ből származik. Ekkor tűnik fel a szomszédos Sasalja is.
1.2 hektár termő szőlő
A Galyagos Tállya közvetlen szomszédságában fekvő, történelmi III. osztályú dűlő. A település robotosa: egészében nehéz karaktert találni benne, részleteiben azonban sok színe tárul fel. Neve viszonylag későn, 1618-ban tűnik fel. Az, hogy a besorolások sem grand cru, sem premier cru-be nem emelték be, több tulajdonságával magyarázható. Talaja a dűlő területének mintegy kilencven százalékán riolitos és kifejezetten kötött. Mindössze a Galyagos felső szeglete kivétel (Kaláka Pince), ahol tisztán andezites a talaj, s adottságait tekintve inkább a szomszédos premiere cru Remetéhez tartozik. Nem könnyíti meg a Galyagos megítélését, hogy nem egységes fekvésű dűlő: legalább három, eltérő kitettségű területből áll.
0.9 hektár termő szőlő
A Szántó és Tállya határában fekvő Báthori a XVI. század derekáig a Thurzó-család tulajdonában volt, így a forrásokban a szántói thurzó-szőlők részeként azonosítható a területet. Amikor 1543-ban meghalt Thurzó Elek, szőlőit Lőcse városára hagyta. Veje, Báthory András országbíró viszont nem fogadta el a végrendeletet, és 1563-ben fegyveres erővel elvette a szőlőt Lőcsétől. Bár maga a Báthory név csak 1635-ben jelenik meg a forrásokban, tulajdonosa révén a névhasználat majd száz esztendővel korábbra visszavezethető. A II. világháború után évtizedekre Bátorkára változtatták meg a nevét. A Báthori kiváló, kőmorzsalékos talajú, szalagos riolit alapkőzetű nyugati, délnyugati fekvésű dűlő. Hosszú évtizedek után 2017-től lehetett hivatalosan is Báthorinak nevezni. Mint védett eredetű név azonban nem az "y"-os, hanem az "i"-betűs írásmód vált hivatalossá. Ez a magyarázata annak, hogy a 2015-ös évjáraton még Báthoryval, 2016-tól azonban már a Báthori írásmóddal találkozhatnak.